Lista podstawowych wskazań obejmuje:
- spowalnianie procesów starzenia,
- zdecydowanie przyspiesza regenerację po zabiegach z zakresu dermatologii estetycznej (np. mezoterapia),
- łuszczyca,
- wysypka, rumień,
- grzybica skóry,
- AZS (atopowe zapalenie skóry),
- trądzik, trądzik różowaty,
- choroby z autoagresji (np. pokrzywka),
- alergie,
- zakażenia bakteryjne
Mechanizm oddziaływania tlenoterapii hiperbarycznej HBOT na skórę wynika z reakcji zachodzących na poziomie komórkowym i tkankowym. Podstawą wszystkich tych procesów jest stymulacja organizmu w zakresie uwalniania czynników odpowiedzialnych za gojenie się tkanek, poprawa ich utlenowienia oraz efekty związane z reakcjami biochemicznymi i procesami wewnątrzkomórkowymi. Tlen jest istotnym czynnikiem biorącym udział w procesach proliferacyjnych w skórze, a więc odpowiada za namnażania komórek. Dodatkowo terapia hiperbaryczna w znaczącym stopniu poprawia przepływy krwi i stymuluje procesy angiogenezy w ranach. Wykazano, że HBOT znacząco zwiększa czas przeżycia skóry, spowalnia jej starzenie oraz poprawia każdy rodzaj zaburzeń krążenia: tętniczy, żylny i mieszany. Pobudza mikrokrążenie oraz zmniejsza nasilenia obrzęku, uszkodzeń śródbłonka i martwicy. Wyniki badań naukowych jednoznacznie potwierdzają przydatność tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu zmian niedokrwiennych, wysypki czy zapaleń skóry, ran, owrzodzeń oraz przeszczepów skóry, a także powikłań skórnych w przebiegu zakażeń.
Efektywność tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu infekcji skóry i tkanek miękkich potwierdzona została poprzez liczne badania kliniczne. HBOT zdecydowanie podnosi skuteczność w leczeniu skojarzonym z antybiotykoterapią oraz zdecydowanie skraca czas klasycznego leczenia farmakologicznego, oszczędzając organizm. Bardzo wysoki poziom pozytywnego działania HBOT obserwujemy w przypadkach zakażeń powodowanych przez beztlenowce. W infekcjach tkanek miękkich przebiegających z ich martwicą dzięki tlenowej terapii hiperbarycznej zwiększa się istotnie liczbę wyleczeń, ale też zdecydowanie ogranicza przypadki kończące się amputacją kończyn. Identycznie pozytywne działanie HBOT odnotowujemy w leczeniu chorób skóry o złożonej i nie do końca poznanej etiologii, charakteryzujących się występowaniem rozległych lub miejscowych zmian skórnych, owrzodzeń czy martwicy imitującej infekcję skórną. W przypadkach grzybic skóry, także o charakterze układowym, włączenie w proces leczenia tlenoterapii hiperbarycznej nie tylko wyraźnie zwiększa skuteczność leczenia, ale wręcz w przypadkach ciężkich (np. o podłożu cukrzycowym) zwiększa % współczynnik przeżycia pacjentów (z 33% przy chemioterapii do 94% przy współstosowaniu tlenowej terapii hiperbarycznej), jednocześnie pozbawiając pacjenta szeregu powikłań płynących z leczenia farmakologicznego, a przynajmniej istotnie je ograniczając.
Korzystny wpływ tlenowej terapii hiperbarycznej w klinicznej medycynie dermatologicznej w sposób oczywisty przekłada się na powodzenie jej stosowania w przypadkach mniej złożonych, a także medycynie estetycznej i anty-aging. Tlen hiperbaryczny napędza procesy regenerujące skórę oraz spowalniające jej starzenie. W tym przypadku mamy do czynienia nie tylko z terapią wspomagającą (np. w sytuacjach po zabiegach medycyny estetycznej czy dermokosmetologii), ale przede wszystkim z samodzielną i pełną terapią efektywnie wpływającą na stan skóry pacjenta.
W dziale UKŁAD KRĄŻENIA znajdują się szersze informacje na temat wpływu HBOT w leczeniu stopy cukrzycowej.